Najczęstsze pytania

Kto jest założycielem metody Montessori?

Dr Maria Montessori, kobieta o wielkiej wnikliwości, intelekcie i geniuszu obserwacyjnym, zaczęła rozwijać filozofię Montessori na początku XX wieku. Jako pierwsza lekarka pediatra podążała za swoim intelektualnym instynktem, aby lepiej zrozumieć, jak dzieci uczą się i rozwijają. Zyskała międzynarodowe uznanie jako postępowa pedagog i humanitarystka, przyjaciółka Mahatmy Gandhiego i Thomasa Edisona.

Dlaczego niektóre dzieci radziły sobie lepiej niż inne? W jaki sposób nauczyciel i klasa mogą bardziej sprzyjać uczeniu się? Jak działał mózg?

Na podstawie tych głębokich pytań dotyczących rozwoju dziecka dr Montessori odkryła klucze do uczenia się, które stanowią podstawę dzisiejszej edukacji Montessori. Poprzez swoje wieloletnie doświadczenie z dziećmi na całym świecie, dr Montessori udowodniła, że ​​dzieci są w stanie nauczyć się czytać, pisać i liczyć tak łatwo i naturalnie, jak uczą się chodzić i mówić . Skupiała się na rozwoju pełnego człowieka.

Jej badania nad mózgiem mają już ponad 100 lat i przetrwały próbę czasu – dowód podstawowej prawdy, że Montessori działa .

Czym Montessori różni się od tradycyjnej edukacji?

Tradycyjna edukacja kładzie nacisk na uniwersalne podejście do nauczania i postrzega dziecko jako czystą tablicę, na której można zapisywać informacje.

Wiedza jest przekazywana uczniom przez nauczyciela. W wielu tradycyjnych szkołach zapamiętywanie faktów na pamięć jest sukcesem, a dzieci siedzą w ławce i zbierają wszelką wiedzę od nauczyciela przemawiającego do klasy.

Klasa Montessori to „przygotowane środowisko”, które zachęca do indywidualnego rozwoju i uczenia się. Dzieci mogą poruszać się po pokoju wybierając z szerokiego asortymentu zaprojektowanych materiałów przechowywanych na dobrze zorganizowanych półkach. Rozwijają zdolności praktyczne
i intelektualne poprzez indywidualne poznawanie języka, matematyki, geografii, geometrii, sztuki, muzyki i nie tylko.

Rodzice zawsze zwracają uwagę na to, jak cicho jest w klasie, jak pięknie wygląda i jak skupione są dzieci. Dzieje się tak dlatego, że są skoncentrowani na „pracy”.

Montessori odchodzi od tradycyjnych metod w sposób, który przygotowuje dzieci do udziału i przewodnictwa w społeczeństwie XXI wieku

Metoda Montessori Tradycyjne metody
Nauczyciel ma dyskretną rolę w klasie Nauczyciel jest centrum klasy jako kontroler
Głównie nauczanie indywidualne Nauczanie grupowe i indywidualne
Mieszane grupy wiekowe Ta sama kategoria wiekowa
Zachęcanie dzieci do uczenia się i pomagania sobie nawzajem Większość nauczania prowadzonego przez nauczyciela
Dziecko wybiera własną pracę Zajęcia zorganizowane dla dziecka
Dziecko pracuje nad wybranym projektem tak długo, jak chce Dziecko na ogół przeznaczało określony czas na pracę
Dziecko odkrywa własne koncepcje z materiałów samokształceniowych Dziecko jest kierowane do pojęć przez nauczyciela
Dziecko ustala własne tempo nauki Tempo nauczania zwykle ustalane przez grupę
Dziecko dostrzega własne błędy na podstawie kontroli błędu Jeśli praca jest poprawiona, błędy zwykle wytyka nauczyciel
Dziecko wzmacnia uczenie się poprzez powtarzanie i poczucie sukcesu Uczenie się jest wzmacniane zewnętrznie przez powtarzanie i nagrody
Autorski program nauki dbania o siebie i środowisko Mniejszy nacisk na samoobsługę
Dziecko może pracować tam, gdzie chce, ale nie przeszkadzać innym Dziecko zwykle ma przydzielone własne krzesło
Zachęca się do pracy w grupach Zachęcony do udziału, siedzenia i słuchania podczas sesji grupowych

Czym jest „przygotowane otoczenie”?

Współczesne badania mózgu pediatrycznego nauczyły nas, że mózg rozwija się w oparciu o to, czego dotykają ręce. Im więcej czynności dziecko nauczy się wykonywać własnymi rękami, tym więcej wiedzy zdobędzie.

Klasa Montessori jest określana jako „przygotowane otoczenie”, ponieważ jest wypełniona zajęciami lub zadaniami, w które dzieci angażują się za pomocą rąk i umysłów. Sala i pomoce działają jak nauczyciel, oferując dziecku nowe rzeczy do nauczenia się.

Na przykład małe dziecko może pewnego dnia przyjść do szkoły i zdecydować się na pracę ze słynnymi szorstkimi literami – i będzie mogło ze starszym kolegą lub nauczycielem poznać tę pomoc. Dziecko wybiera to ćwiczenie z półki, wybiera miejsce do pracy i zaczyna rysować ręką każdą literę, jednocześnie wydając dźwięk litery. Ćwiczenie z szorstkimi literami łączy używanie rąk do śledzenia liter, wrażenia słuchowe związane z dźwiękami liter oraz wrażenia wizualne związane z widzeniem liter.

Przygotowane otoczenie to nie półki z zabawkami rozłożonymi dla dzieci do krótkiej zabawy
i odrzucenia. Materiały te ułożone są w pięknym otoczeniu, które dzieci uczą się szanować i dbać o nie. Wszystkie zajęcia są dostosowane do wieku i zaprojektowane tak, aby były wyzwaniem!

Dlaczego mieszane grupy wiekowe?

Badania dr Marii Montessori przyniosły wyniki, które rodzice wielodzietnych rodzin dzieci już znają:
że dzieci uwielbiają uczyć się od siebie nawzajem.

Badania rozwojowe pokazują, że ludzie wzmacniają swoją wiedzę, kiedy przekazują ją innym. Każdy, kto kiedykolwiek musiał uczyć kogoś innej umiejętności wie, że proces wyjaśniania nowego pojęcia lub pomagania komuś w ćwiczeniu nowej umiejętności prowadzi nauczyciela do nauczenia się tyle samo, jeśli nie więcej, niż uczeń. Starsze dziecko pomagające młodszemu ma kluczowe znaczenie dla sukcesu klasy Montessori.

Obecność dzieci w grupach w wieku 3-6, 6-9, 9-12 oznacza, że ​​starsze dzieci często pomagają młodszym dzieciom w pracy, jednocześnie utrwalając swoją wiedzę.

Jeśli pozostawi się dzieciom wybór własnych zajęć,
czy nie będą robić codziennie tego samego lub nie robić nic?

Nie. Nauczyciele są doskonale wyszkoleni w obserwacji. Kiedy dziecko opanuje jakąś umiejętność, nauczyciel da mu lekcję, która będzie bardziej wymagająca, biorąc pod uwagę wiek i zainteresowania każdego dziecka.

Ponieważ otoczenie jest tak stymulujące i ekscytujące, dzieci rzadko „nic nie robią”. Każdego dnia do wyboru są setki przygotowanych lekcji dla dziecka! To kolejny pozytywny aspekt przygotowanego środowiska.

W jaki sposób nauczyciele śledzą postępy?

Nauczyciel obserwuje aktywność każdego ucznia przez cały dzień i prowadzi monitoring wykonanych lekcji i projektów wraz z notatkami. Odnotowuje się również postępy w rozwoju społecznym i emocjonalnym, a szczegółowe raporty podsumowujące są przedstawiana podczas spotkań z rodzicami

Jak edukacja Montessori wpływa na życie dziecka w domu?

Umiejętności praktyczne, niezależność, szacunek dla środowiska naturalnego i pomaganie innym to umiejętności na które kładziemy nacisk w naszym autorskim programie nauczania Montessori. Rodzice często są zdumieni, gdy ich małe dzieci są tak samodzielne, chętnie pomagają w obowiązkach domowych i dbają o porządek w swoich zabawkach i rzeczach osobistych.

Program nauczania Montessori ma na celu umożliwienie dzieciom wykonywania zadań szkolnych
w ciągu dnia, tak aby nie musiały spędzać wieczoru na odrabianiu lekcji – mogły ten czas poświęcić na zajęcia z przyjaciółmi i rodziną. Przyczynia się to do rozwoju pełnego człowieka – ostatecznego celu edukacji Montessori.

Jakiego rodzaju zajęcia oferuje Przedszkole i Szkoła Montessori?

Przez cały rok prowadzimy zajęcia tj. rytmika z muzykoterapią, język angielski codziennie, język francuski, taniec, judo, szachy, sportu i innych dziedzin zainteresowań.

Realizując nasze motto: „Edukacja przyszłości oparta na relacji” przez cały rok organizujemy specjalne wydarzenia dla dzieci i rodzin, w tym całoroczne Warsztaty Montessori dla Rodziców, przedstawienia mikołajkowe z cyklu „Rodzice dzieciom”, „Czytanie na dywanie” oraz „Gość w Szkole”, Pikniki Rodzinne z nocówką dzieci w szkole i inne… Rada Rodziców jest aktywnie zaangażowania w organizację ww.

Kim są znani absolwenci Montessori?

Nic dziwnego, że wielu znanych ludzi to absolwenci Montessori, ponieważ celem programu Montessori jest pomoc dzieciom w rozwinięciu ich pełnego potencjału i nauce myślenia. To tylko kilka znanych osób wykształconych metodą Montessori, reprezentujących różne dziedziny życia:

  • Larry Page i Sergey Brin, założyciele Google.com
  • Jimmy Wales, założyciel Wikipedii
  • Książę William i książę Harry, synowie Karola, księcia Walii
  • Joshua Bell, amerykański skrzypek
  • Jeff Bezos, założyciel Amazon.com
  • Julia Child, pierwsza znana na całym świecie szefowa kuchni telewizyjnej
  • Chelsea Clinton, korespondentka NBC News i córka Billa i Hillary Clintonów
  • Anne Frank, autorka Dziennika Anny Frank
  • Katherine Graham, właścicielka/redaktorka The Washington Post
  • Helen Hunt, nagrodzona Oscarem aktorka
  • Jacqueline Kennedy Onassis, redaktorka i była Pierwsza Dama Johna F. Kennedy’ego